fbpx

Sınava 1 Ay Kala Yapılması Gerekenler

sınava 1 ay kala

Sınava 1 Ay Kala Yapılması Gerekenler

Eğitiminize iyi bir lise ve daha iyi bir üniversitede devam edebilmek, hayallerinize bir adım daha yaklaşabilmek adına gireceğiniz LGS ve TYT-AYT sınavlarına uzun bir süredir çalışıyor ve emek harcıyorsunuz.

Bu süreçte hem mental hem de fiziksel olarak oldukça yoruldunuz ama artık son düzlükte, içinizdeki gerçek şampiyonu ortaya çıkarma vakti!

Sınavlara yaklaşık bir aylık bir süre kaldı ve bizler de bu süreçte uygulayabileceğiniz önerilerimizi sizin için derledik.

  • Öncelikle şunu belirtmek isteriz; gireceğiniz tüm sınavlar hayatınız için önemli birer dönüm noktası olabilir ancak kesinlikle hayatınızın son noktası değil!
  • Özellikle son bir yıldır sadece bu sınavlara odaklı bir hayat tarzını benimsediniz. Hayalleriniz için hem mental hem de fiziksel anlamda çok yoruldunuz ve bu süreçte birçok zevkinizden vazgeçtiniz. Harcadığınız tüm emeklerinizi düşünerek, son bir ay daha dişinizi sıkmalısınız!
  • Son bir ayda sağlamanız gereken en önemli konu içsel motivasyonunuzdur. Kalan süreçte çözdüğünüz sorulardaki yanlışlarınıza değil, doğru sayılarınıza odaklanın. Amacınız doğru sayılarınızı arttırmak olsun. Çünkü olumlu düşünmek sizi hazır ve diri tutacaktır.
  • Eğer konu eksikleriniz varsa son tekrarlarınızı yaparak bir an önce eksiklerinizi tamamlayın. Eksik olan konu ve yapamadığınız sorular için öğretmenlerinizden yardım ve destek isteyebilirsiniz. Unutmayın bu süreçte başta öğretmenleriniz olmak üzere çevrenizdeki herkes sizlere yardım etmek için çaba sarf ediyor olacak.
  • Eğer konu eksiklerini tamamladıysanız, kalan süreçte konu bazlı testleri bırakarak artık genel denemelere yönlenmelisiniz. Bu denemelere her seferinde gerçek sınav gibi yaklaşarak, o heyecanı defalarca kez yaşamaya çalışın. Unutmayın! Her deneme bir öncekinden daha iyi olmayabilir ama her biri sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır.
  • Denemelerden sonra mutlaka yanlış sorularınızı not alın. Konu eksiği mi yoksa o anki dikkatsizlik mi buna karar verin. Unutmayın o sorular sizin zayıf halkalarınız ve onları güçlendirmelisiniz. 
  • Kalan bir ayda uyku ve beslenme düzeninize dikkat edin! Her sabah, uykunuzu almış bir şekilde, saat 10.00’dan önce uyanmalısınız. Unutmayın! Herkesin çalışma düzeni farklı olabilir ancak sınav saati tüm öğrenciler için aynı olacak.
  • Bu süreçte gün içinde kendinizi çok fazla yormayacak şekilde spor ya da ufak yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu şekilde zihninizi ve bedeninizi rahatlatarak stres ve gerginlikten uzak durabilirsiniz.
  • Emin olun, harcadığınız emeğinizin karşılığını alacaksınız. Gireceğiniz sınavlar hiçbir şeyin sonu olmadığı gibi aksine güzel şeylerin başlangıcı olacak!
  • Şimdi son düzlükten önce MOTİVASYONUNUZU TAMAMLAYIN VE BAŞARIYA ODAKLANIN!

UNUTMAYIN!

RUHUNUZ ŞARKI SÖYLERSE, HAYAT SİZİ DANSA KALDIRIR!