fbpx

Tatil mi yapmalı? Ders mi çalışmalı?

tatilmidersmi

Tatil mi yapmalı? Ders mi çalışmalı?

Öğrenciler, büyük bir kısmını online dersler ile geçirdikleri yorucu bir yılın ardından, okulların kapanması ile birlikte yaz tatiline girmenin sevincini yaşıyorlar. Tabii öğrenciler kadar, bu süreçte onların yanında olan, zorlu bir yılı geride bırakan veliler ve öğretmenler de çoktan yaz tatili planlarını yapmaya başladılar bile. Ancak pandemi döneminden dolayı okulların normalden geç kapanması ve bu nedenle de yaz tatilinin kısalması akıllarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Pandemi şartlarından dolayı öğrenciler sosyal ortamlarından fazlasıyla uzaklaştılar. Doğal olarak neredeyse tüm öğrenciler güzel bir yaz tatili ile bu sosyalliği geri kazanmak, arkadaşları ile oyunlar oynamak, kış boyunca gidemedikleri yerlere giderek eğlenmek istiyorlar. Ancak olaya eğitim açısından bakacak olursak; bu yaz eksikleri gidermek ve eğitim alışkanlıklarımızı hatırlamak için belki de son şansımız olacak.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; eğitim açısından her ne kadar eksiklerimiz olsa da bu yazı sadece ders çalışarak geçirmemeli, planlı bir tatil ile kendimizi dinlendirmeliyiz. Bu sayede yoğun geçecek bir yıllık eğitim dönemi öncesinde zihnimizi dinlendirmiş ve mental olarak kendimizi hazırlamış oluruz. Diğer yandan ise pandemi sürecindeki eksiklerimizin farkında olmalı ve bu eksiklerimizi tamamlamalı, eğitim alışkanlıklarımızı canlı tutmalıyız.

Peki bizler, bu yaz tatilini en verimli şekilde geçirmek için neler yapmalıyız?

  • En klasik madde olarak ilk sırada tabii ki kitap okumak var.

Hem ufkumuzu geliştirebilecek hem de gireceğimiz sınavlar için altyapımızı oluşturabilecek en güzel seçenek kitap okumaktır. Öğrencilerin girecekleri YKS ve LGS sınavlarına baktığımızda, artık sayısal soruların bile uzun paragraflardan oluştuğunu, işlem yapmaya geçmeden önce sorunun mantığını en hızlı şekilde kavramamız gerektiğini görüyoruz. Yani öğrenci ister sayısal ister sözel bölüm öğrencisi olsun, mutlaka ama mutlaka günün belli bir kısmını kitap okumaya ayırmalıdır.

  • “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyoruz ve ikinci maddemize spor başlığı atıyoruz.

Öğrenciler mutlaka yaz aylarında belirli bir program eşliğinde spor yapmalı; bir yandan zihnini dinlendirirken diğer yandan da vücuduna zindelik katmalılar. Küçük yaşlarda sporla ilgilenmeye başlamış kişilere baktığımızda; sayısal zekânın geliştiğini, günü programlama ve planlı bir hayata daha yatkın hale geldiklerini, ilerleyen yıllarda uğraştıkları işlerde daha istikrarlı ve disiplinli olduklarını gözlemleyebiliriz.

  • Üçüncü maddemiz ise “Bol Teşvikli Ders Çalışma Programı”

Eksiklerinizi ve geri kaldığınız konuları tamamlayabilmeniz için yaz tatilinde hiç ara vermeden yoğun tempolu ders çalışma programlarına başlamak istemediğinizin farkındayız. İşte bu kısımda “Bol Teşvikli Ders Çalışma Programı” tam size göre! Kural şu: cep telefonlarınızda ve bilgisayar karşısında geçirdiğiniz süre kadarını ders tekrarları için de uyguluyoruz. Böylelikle hem geri kaldığınız dersleri tamamlıyor hem bilgisayar ve telefon ile kendinizi ödüllendirerek motivasyonunuzu sağlamış oluyor hem de yeni eğitim yılı öncesinde telefon ve bilgisayar bağımlılığınızı kontrol altına almış oluyorsunuz.

  • Dördüncü maddemiz “Aile Her Şeydir”

Geride bıraktığımız zorlu bir eğitim yılının ardından bizler kadar ailelerimiz de yoruldular. Onların bu hayatta en çok sevdiği, değer verdiği şeyler ise sizlersiniz. İşte tam da bu yüzden bu yaz tatilinde aileniz ile bol bol zaman geçirerek hem onları mutlu edebilir hem de çeşitli oyunlarla onlarla eğlenebilirsiniz. Ayrıca yaz tatilinde aile büyüklerinizi de ziyaret etmeyi unutmayın. Malum, birçoğumuz bu süreçte anneanne, babaanne ve dedelerini ziyaret edemedi.

  • Son ve en güzel maddemiz ise “Minör & Majör Eğitim Kurumları Ücretsiz Yaz Kampları”

Sen de bu yaz tatilini en verimli şekilde; hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmek istiyorsan sana özel hazırladığımız, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşecek, tamamen ücretsiz kamp programlarımıza katılmalısın!

Minör Gruplarımıza (Ortaokul Sınıfları) özel olarak düzenlediğimiz İngilizce Yaz Kampı’nda; VIP sınıflarımızda, aktif sınıf sistemi ile oyunlar oynayarak, yabancı öğretmenlerimizden İngilizce öğrenebilirsin.

Majör Gruplarımızda (Lise Sınıfları) ise pandemi dönemine denk gelen Matematik konularını tekrar edeceğimiz, yeni yılın konularına göz atacağımız ve sınav grupları için gerekli çalışmalara başlayacağımız Matematik Yaz Kampımıza katılabilirsin.

Zor bir yılı geride bırakmış tüm öğrencilere ve ailelerine,

İyi Tatiller Dileriz…